Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

400ml colour, basic price 25,00 €/L, FELDGRAU WK1, total matt, restoration

400ml colour, basic price 25,00 €/L, FELDGRAU WK1, total matt, restoration


Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on each can, total matt colour, basic price 25,00 €/L

We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland.

Item condition: new

Spray-Color GmbH

Merzenicher Weg 4

52399 Merzenich

Skip product gallery

Customers also bought

400ml colour, basic price 25,00 €/L, CHOCOBROWN, matt, restoration, RAL 8017
400ml colour, basic price 25,00 €/L, CHOCOBROWN, matt, restoration, RAL 8017

Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on the can, colour matt, basic price 25,00 €/L We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland. Item condition: new

Order number: WH-7064

Regular price: €10.00*
400ml colour, basic price 25,00 €/L, OLIVGREEN, matt, restoration, RAL 6003
400ml colour, basic price 25,00 €/L, OLIVGREEN, matt, restoration, RAL 6003

Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on the can, colour matt, basic price 25,00 €/L We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland. Item condition: new

Order number: WH-7065

Regular price: €10.00*
400ml colour, basic price 25,00 €/L, WEHRMACHT GRAUOLIV, matt, restoration, RAL 6006
400ml colour, basic price 25,00 €/L, WEHRMACHT GRAUOLIV, matt, restoration, RAL 6006

Wehrmacht grauoliv (field grey, the standard colour for steel helmets and equipment). Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on the can, matt colour; basic price 25,00 €/L. We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland. Item condition: new

Order number: WH-7057

Regular price: €10.00*
400ml colour, basic price 25,00 €/L, WEHRMACHT DUNKELGELB, one colour after 1943, total matte
400ml colour, basic price 25,00 €/L, WEHRMACHT DUNKELGELB, one colour after 1943, total matte

Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on the can, total matt colour; basic price 25,00 €/L. We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland. Item condition: new

Order number: WH-7059

Regular price: €10.00*
400ml Colour, basic price 25,00 €/L, BOTTLE GREEN DARK, total matt, restoration, RAL 6007
400ml Colour, basic price 25,00 €/L, BOTTLE GREEN DARK, total matt, restoration, RAL 6007

Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on the can, total matt colour, basic price 25,00 €/L We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland. Item condition: new

Order number: WH-7066

Regular price: €10.00*
Wehrmacht set of helmet rivets steel helmet rivets with discs helmet rivets
Wehrmacht set of helmet rivets steel helmet rivets with discs helmet rivets

1x set of steel helmet rivets for M35/M40/M42 Wehrmacht steel helmets. You will receive a complete set consisting of: 3 rivets + 3 counter discs.Perfect for completing/restoring steel helmets. Item condition: new, reproduction

Order number: WH-36419

Regular price: €9.90*
Skip product gallery

Customers also viewed

Set of steel helmet rivets – set of helmet rivets for WWI helmets (Hörnerhelm)
Set of steel helmet rivets – set of helmet rivets for WWI helmets (Hörnerhelm)

3 helmet rivets (2x flat head, 1x wide head) for WK1 helmets. Ideal for restoration and completion. Item condition: new, reproductionPrice per set.

Order number: WK1-36760

Regular price: €12.00*
Russian uniform / shirt with markings Russia Red Army
Russian uniform / shirt with markings Russia Red Army

Russian uniform shirt, small to medium size.As shown with epaulettes and decorations. Small/ medium size ideal for dolls.Item condition: used, original You will receive exactly the items shown, the doll is not part of the offer!

Order number: RU-33167

Regular price: €170.00*
Wehrmacht carbine K98 1x piece cartridge pouch for loading strip 98K
Wehrmacht carbine K98 1x piece cartridge pouch for loading strip 98K

You are buying 1 piece. Stamped. With interior dividers. Item condition: new, reproductionMaterial: leatherFittings: metal Contains non-textile parts of animal origin.

Order number: WH-17683

Regular price: €29.90*
400ml colour, basic price 25,00 €/L, US WK2 HELLOLIV, matt, restoration, RAL 6040
400ml colour, basic price 25,00 €/L, US WK2 HELLOLIV, matt, restoration, RAL 6040

Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on each can, colour matt, basic price 25,00 €/L, colour for US ARMY WK2! We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland. Item condition: new

Order number: US-5597

Regular price: €10.00*