Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

400ml colour, basic price 25,00 €/L, WEHRMACHT GRAUOLIV, matt, restoration, RAL 6006

400ml colour, basic price 25,00 €/L, WEHRMACHT GRAUOLIV, matt, restoration, RAL 6006


Wehrmacht grauoliv (field grey, the standard colour for steel helmets and equipment).

Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on the can, matt colour; basic price 25,00 €/L.

We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland.

Item condition: new

Spray-Color GmbH

Merzenicher Weg 4

52399 Merzenich

Skip product gallery

Customers also bought

400ml colour, basic price 25,00 €/L, WEHRMACHT DUNKELGELB, one colour after 1943, total matte
400ml colour, basic price 25,00 €/L, WEHRMACHT DUNKELGELB, one colour after 1943, total matte

Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on the can, total matt colour; basic price 25,00 €/L. We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland. Item condition: new

Order number: WH-7059

Regular price: €10.00*
400ml colour, basic price 25,00 €/L, OLIVGREEN, matt, restoration, RAL 6003
400ml colour, basic price 25,00 €/L, OLIVGREEN, matt, restoration, RAL 6003

Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on the can, colour matt, basic price 25,00 €/L We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland. Item condition: new

Order number: WH-7065

Regular price: €10.00*
400ml Colour, basic price 25,00 €/L, WEHRMACHT SCHWARZGRAU, PANZERGRAU, total matt, RAL 7021
400ml Colour, basic price 25,00 €/L, WEHRMACHT SCHWARZGRAU, PANZERGRAU, total matt, RAL 7021

Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on the can, total matt colour; basic price 25,00 €/L. We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland. Item condition: new

Order number: WH-7055

Regular price: €10.00*
400ml colour, basic price 25,00 €/L, CHOCOBROWN, matt, restoration, RAL 8017
400ml colour, basic price 25,00 €/L, CHOCOBROWN, matt, restoration, RAL 8017

Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on the can, colour matt, basic price 25,00 €/L We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland. Item condition: new

Order number: WH-7064

Regular price: €10.00*
400ml colour, basic price 25,00 €/L, GREENBROWN, matt, restoration, RAL 8000
400ml colour, basic price 25,00 €/L, GREENBROWN, matt, restoration, RAL 8000

Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on the can, colour matt, basic price 25,00 €/L We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland. Item condition: new

Order number: WH-7063

Regular price: €10.00*
Skip product gallery

Customers also viewed

400ml colour, basic price 25,00 €/L, OLIVGREEN, matt, restoration, RAL 6003
400ml colour, basic price 25,00 €/L, OLIVGREEN, matt, restoration, RAL 6003

Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on the can, colour matt, basic price 25,00 €/L We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland. Item condition: new

Order number: WH-7065

Regular price: €10.00*
400ml Colour, basic price 25,00 €/L, WEHRMACHT AIR FORCE BLUE, matt, restoration, RAL 7016
400ml Colour, basic price 25,00 €/L, WEHRMACHT AIR FORCE BLUE, matt, restoration, RAL 7016

Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on the can, matt colour; basic price 25,00 €/L We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland. Item condition: new

Order number: WH-7058

Regular price: €10.00*
1x oiler for cleaning device RG34 gun cleaning device
1x oiler for cleaning device RG34 gun cleaning device

1x oiler for cleaning device RG34, for carbine K98. Post-war, but identical to the originals.Slight differences in colour, see pictures, no selection possible.1x piece Item condition: used, post-war

Order number: WH-35783

Regular price: €15.00*
/ **
400ml colour, basic price 25,00 €/L, BRONZEGREEN, NATO, Bundeswehr, restoration, matt, RAL 6031
400ml colour, basic price 25,00 €/L, BRONZEGREEN, NATO, Bundeswehr, restoration, matt, RAL 6031

Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin lacquer, simple description on the can, matt colour, basic price 25,00 €/L. Bronze green, the green tone from the Bundeswehr 3-color camouflage. We deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland. Item condition: new

Order number: US-7061

Regular price: €10.00*
400ml colour, basic price 25,00 €/L, FELDGRAU WK1, total matt, restoration
400ml colour, basic price 25,00 €/L, FELDGRAU WK1, total matt, restoration

Industrial special production, easy handling and processing, 400 ml, synthetic resin varnish, simple description on each can, total matt colour, basic price 25,00 €/LWe deliver the paint exclusively to the following countries: Germany, Denmark, Great Britain, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Switzerland, Liechtenstein, Austria, Czech Republic and Poland. Item condition: new

Order number: WK1-3169

Regular price: €10.00*